Redmi Note 4 VS Meizu MX5 Detailed Comparison Evaluation
Redmi Note 4 VS Meizu MX5 Detailed Comparison Evaluation
Redmi Note 4

Hardware configuration parameters
Xiaomi Note 4 | |
| Screen | 5.5 inches 1920*1080 pixel |
| CPU | Helio X20 |
RAM | 2GB |
ROM | 16GB/64GB |
Camera | Front 8MP + back 13MP |
| Network | CNC (dual sim dual standby) |
| Battery | 4100mAh |
| Color | Gold, silver, dark gray |
| System | MIUI 8 |
| Characteristic | fingerprint identification,Metal body,MIpay |
Design
Redmi Note 4 uses the all-metal integration process, the fuselage has 9 CNC diamond cutting, the outer surface of the screen covered with 2.5D arc glass, at the same time ,in order to highlight appearance, the phone’s body design with symmetrical midline. Redmi Note 4 has three colors version, namely gold, silver and dark gray.Hardware configuration parameters

Redmi Note 4 is with all-metal body, equipped with 5.5-inch 1080p screen, MediaTek Helio X20 ten-core processor, 2 / 3GB RAM.

System
Redmi Note 4 Runs the latest system – MIUI8.Meizu MX5

Hardware configuration parameters
| Meizu MX5 | |
| Screen | 5.5 inches AMOLED 1920*1080 pixel |
| CPU | Helio X10 |
| RAM | 3GB |
| ROM | 16GB/32GB/64GB |
| Camera | Front 5MP + back 20.7MP |
| Network | CNC (dual sim dual standby) |
| Color | Gray, silver, silver black, gold |
| Characteristic | fingerprint identification,Metal body |

Hardware configuration
Meizu MX5 is equipped with a 5.5-inch Super AMOLED 1080P screen, the special is that Samsung S6 is also using Diamond arrangement (diamond diamond) pixel array technology, which the display is very good. Sure, Fingerprint unlock function is also configured.Meizu MX5 processor using the MediaTek MT6795 Turbo processor which uses an 8 × Cortex-A53 architecture, clocked at 2.2GHz.
System
The phone is also equipped with Flyme system that depth optimization based on Android 5.0 .
Comments
Post a Comment