HTC 10 Review- Perfect Sound And Long Battery Phone
HTC 10 Review- Perfect Sound And Long Battery Phone
Not long before, HTC 10 has been published. This time, HTC 10 takes 5.2 inch screen, Snapdragon 820 processor and 3000mAh big battery. HTC wants to give good impressions to users. How about the performance of this phone, HTC 10 Review can tell you some details.
HTC 10 Review- Appearance
The first impression of HTC 10 is thick, of course, this describration doesn't take any derogatory sense, HTC phone never purse ultra thin. This time, HTC 10 takes 5.2 inch screen, let's see some real images.


HTC 10 Review- Specs
| Model | HTC 10 |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 3G: WCDMA: B1/2/5/8; TD-SCDMA: B34/39; EVDO: BC0/BC1 4G: FDD-LTE:B1/2/3/4/5/7/13/13/17/20/28/29/31 TD-LTE B38/B40/B41 |
| Sim Card | Single Nano SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 |
| CPU/GPU | Snapdragon 820 Quad Core |
| ROM | 3GB RAM |
| RAM | 64GB ROM |
| Display Size | 5.2 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 2560 x 1440 (2K) pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | 2TB |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 12.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes, 802.11ac/b/g/n, 2.4GHz/5GHZ |
| Bluetooth | Yes,4.1 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 145.99*71.9*9.09mm |
| Net Weight(Including battery) | 161g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | No-removable Li-ion 3000mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,OTG,Fingerprint,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Charger: 1 USB Cable: 1 User Manual: 1 |
HTC 10 Review- Perfect Sound
Although HTC traditional positive BoomSound speaker has been cancelled, but HTC 10 outside sound is still very strong, the double "voice" of the speaker is not small.
However, for most users, outside sound ability is more important for the bell, but still depends on listening to music by the headphones .
Plug in headphones, you will find that HTC 10 totally different with its predecessors, it changes totally remouldon listening, HTC works hard for sound.
HTC 10 Review- Configurations
Snapdragon 820 processor is the highlight of this phone, otherwise, HTC 10 battery improves into 3000mAh, it increases the newest battery management technology. Otherwise, this phone supports Quick Charge 3.0 function, the charge speed is very fast.
Comments
Post a Comment