Blackview A5 Specs, Review, Price And Coupon
Blackview A5 Review-- Specs
| Model | Blackview A5 |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz |
| Sim Card | Dual Sim Card,Dual Standby,Dual Nano SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 |
| CPU/GPU | CPU: MTK6580 Quad Core 1.3GHz
GPU: Mali-400 MP |
| ROM | 1GB RAM |
| RAM | 8GB ROM |
| Display Size | 4.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 854 x 480 (FWVGA) |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Yes |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 2.0MP front camera,5.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic,
Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish,
Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese,
Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian,
Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian,
Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 12.99 x 6.60 x 0.95 cm / 5.11 x 2.6 x 0.37 inches |
| Net Weight(Including battery) | 140g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | No-removable Li-ion 3500mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | I/O Interface: 2 x Micro SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micro USB Slot,TF/Micro SD Card Slot
Bluetooth version: V4.0
Sensor: Gravity Sensor
Google Play Store: Yes
Sound Recorder: Yes
Additional Features:
3G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,E-book,FM,GPS,Gravity
Sensing,MP3,MP4,People,Sound Recorder,Wi-Fi |
| Package Contents | Cell Phone: 1
Battery: 1
Power Adapter: 1
USB Cable: 1
English Manual : 1 |
Blackview A5 Review-- Appearance
Blackview A5 Review-- Conclusion
Blackview
A5 Review is wonderful through it is just a 3G phone, but it takes
Android 6.0 3G Smartphone 4.5 inch MTK6580 Quad Core 1.3GHz 1GB RAM 8GB
ROM WiFi Dual Cameras Bluetooth 4.0 and other good functions
Blackview A5 Review-- Recommend Star
| Appearance | ★★★★☆ |
| Hardware | ★★★★☆ |
| Prices | ★★★★☆ |
| Function | ★★★★☆ |
Blackview A5 Review-- Coupon
This smartphone supports with fastcardtech.com
Happy Father’s Day, Whole website 5% off Discount Coupon.
Blackview A5 Review-- Price
Comments
Post a Comment