ZTE NUBIA Z11 Mini Review- Special Small Screen Phone
Not long before, ZTE NUBIA Z11 Mini has been published, this phone
takes 5.0 Inch small screen, 3GB RAM, 64GB ROM, nubia UI 3.9.6 system,
MSM8952 Octa Core processor. How about the performance of this phone? ZTE NUBIA Z11 Mini Review can tell you some details.



From experience we can see, the interfacial design is better, with Snapdragon 617 processor and 3GB Ram, it can take a fluency experience to users. Nubia uses own style to design small screen, it takes convenient operation to users.

The camera's max lens aperture size on the ZTE Nubia Z11 Mini is about average for smartphones. This isn't a huge factor, but some photo enthusiasts may prefer larger apertures for shallow depth of field photos, or fast action shots.


ZTE NUBIA Z11 Mini Review- Appearance
About appearance, ZTE NUBIA Z11 Mini continues old style, it looks like the smaller than ZTE Nubia Z9. Nubia Z11 Mini uses small screen, and 2.5D glass curved design, the whole feeling feels round and small.

ZTE NUBIA Z11 Mini Review- Specs
| Model | ZTE NUBIA Z11 Mini |
| Band | 2G: GSM850/900/1800/1900 3G WCDMA850/900/1900/2100 TD-SCDMAB34/B39 CDMA 1x&EVDO 800 4G FDD-LTE: B1/B3/B7 TD-LTEB38/B39/B40/B41 |
| Sim Card | Dual Sim Card,Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | nubia UI 3.9.6 (base on Android 5.1) |
| CPU/GPU | CPU: MSM8952 Octa Core GPU: Qualcomm Adreno405 |
| ROM | 3GB RAM |
| RAM | 64GB ROM |
| Display Size | 5.0 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1920 x 1080 (FHD) pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Up to 200GB(Not Include) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 8.0MP front camera, 16.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes, Dual WIFI,IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, 5GHz and 2.4GHz |
| Bluetooth | Yes,4.1 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 141.4x70x8mm |
| Net Weight(Including battery) | 138g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | No-removable Li-ion 2800mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,Fingerprint,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | 1x Nubia Z11 mini phone 1x Charger (USA Plug) 1x USB Type-C 1 x SIM card Pin |
ZTE NUBIA Z11 Mini Review- System
ZTE NUBIA Z11 Mini runs nubia UI system based on Android 5.1, version is: V3.9.6.0. All contents in system have been changed, and design looks more beautiful.
From experience we can see, the interfacial design is better, with Snapdragon 617 processor and 3GB Ram, it can take a fluency experience to users. Nubia uses own style to design small screen, it takes convenient operation to users.
ZTE NUBIA Z11 Mini Review- Camera
The Nubia Z11 Mini Camera department consists of a 16 MP primary camera on the rear side that comes with Sony IMX298 sensor with 6p lens and has PDAF, f/2.0 aperture OIS. On the front the device has a 5MP secondary shooter for selfies and video chats. The front camera has f/2.4 aperture & 80 degree wide view angle.

The camera's max lens aperture size on the ZTE Nubia Z11 Mini is about average for smartphones. This isn't a huge factor, but some photo enthusiasts may prefer larger apertures for shallow depth of field photos, or fast action shots.
ZTE NUBIA Z11 Mini Review- Processor
The Nubia Z11 Mini houses an octa core Qualcomm Snapdragon 616 MSM8939v2 system on a chip. Its CPU runs at 1.5 GHz, which is a bit higher than average for a phone's CPU.
Comments
Post a Comment