HAWEEL H1, Huawei Clone- 5.0 Inch Cheap Phone
Huawei is a famous brand, with good configurations, this phone is
liked by many people. Just now, we have a cheap Huawei clone phone-
HAWEEL H1. This phone owns the same appearance as Huawei, but price is
much cheaper than Huawei phone. Let's have a look at HAWEEL H1, Huawei Clone phone.



HAWEEL H1, Huawei Clone- Main Features
- MTK6580 Quad Core 1.2GHz
- Android 5.1 operating system
- 5.0 inch FW+IPS 480*854 screen
- Support GSM & WCDMA, EDGE: 560kbps, GPRS: 114kbps
- Power by 2000mAh battery
HAWEEL H1, Huawei Clone- Specs
| Model | HAWEEL H1 |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 3G WCDMA 850/2100MHz |
| Sim Card | Dual Sim Card,Dual Standby,Dual Standard SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 5.1 |
| CPU/GPU | CPU: MTK6580 Quad Core 1.2GHz GPU: - |
| ROM | 1GB RAM |
| RAM | 8GB ROM |
| Display Size | 5.0 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 480*854 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Up to 200GB(Not Include) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 2.0MP front camera, 5.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes,V3.0 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 142.7*71*7.9mm |
| Net Weight(Including battery) | - |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | No-removable Li-ion 2000mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 3G,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | 1 x Phone 1 x Data Cable 1 x Charger 1 x User Manual |
HAWEEL H1, Huawei Clone- Appearance
About the design of this phone, it owns 5.0 inch touch screen, and the design looks the same as Huawei phone. With 854 x 480 Pixels resolutions and the technology used for display is FWVGA TFT Capacitive touchscreen, it can take a good experience to users. Let's see some photos.
Comments
Post a Comment