XiaoXiaomi Mi4
XiaoXiaomi Mi4
XiaoXiaomi Mi4- Finger Print Unlock MTK6582 Quad Core 1.3GHz 5.5inch IPS Screen 1GB Ram Android 4.4.2 Phone, it built in Sirf Atlas IV the newest GPS chip 10 seconds get signals and supports Finger Print Unlock/ OTG Function.
XIAO MI MI4 abandoned XIAOMI MI3 founder of design style hale, its rounded design apparently more beautiful.
XIAOMI MI4 still uses a 5.0 inch screen, but because of the narrow design, the overall size of mobile phone got smaller, more suitable for single hand operation, the following is still using the three virtual key design.
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8974AC Quad Core 2.5GHz GPU: Mali-400 |
| OS | Android 4.4.2 os Language: English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Dansk, Deutsch, Espanol, Filipino, French, Hrvatski, Italiano, Magyar, Nederlands, Polish, Portuguese, Romana, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arabic, Thai, Korean, Japanese, Simplified/Traditional Chinese |
| Memory | RAM: 1GB ROM: 8GB Supports external micro SD card up to 32 GB |
| Size | 155.3*78.2*7.8 mm |
| Weight | 159 g |
| Screen | 5.5 inch QHD IPS Capacitive Multi-touch Screen 960*540 pixel 16 million colors |
| Network | 2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz 3G: WCDMA 850/2100 MHz |
| Color | White/ Black |
| GPS | GPS/A-GPS (Built-in GPS chipset) |
| Connection | Bluetooth 3.0 Wi-Fi : IEEE 802.11 b/g/n, supports Wi-Fi hotspot Micro USB 2.0 |
| Camera | 13.0MP rear camera + 5.0MP front camera digital zoom supports 1080p video record. |
| Sensor | Gravity Sensor, Light-sensor, Distance-sensor |
| Radio | FM |
| Video | AVI, MP4, FLV, 3GP, MOV, ASF, MPEG, RMVB, H.263, H.264, etc. |
| Audio | MP3, AAC, WAV, etc. / 3.5 mm Audio Jack |
| Special functions | Play Store, Tethering & portable hotspot, FM Radio, Wi-Fi, GPS, Gesture Control, USB OTG, OTG, Finger Print Unlock, Electronic Compass, Hall Function, Multi-touch Capacitive Screen, Schedule Power On/Off |
| Battery and Accessories | - Removable Li-ion Battery 3200 mAh - XiaoXiaomi Mi4 Android Phone - Charger - Batteries - USB Data Cable - Headphone |
Comments
Post a Comment