HUAWEI honor 3c
HUAWEI Honor 3C owns a 5.0-inch HD IPS OGS screen with 1280*720 pixel display, MTK6582 Quad Core 1.3GHz processor, 2GB RAM, and 8GB storage and installs Android 4.2 Kitkat. It is a kind of cheaper smart phone that you can own one.
HUAWEI Honor 3C using magnesium alloy aviation material frame, the front shell and the magnesium aluminum alloy frame of the integrated molding, light and solid. The extreme compact and harmonious appearance, with up to 69% screen ratio. Equipped with a 5 inch 720P HD full fitting black waterfall screen, low-temperature polysilicon LTPS technology to display image quality improved significantly.
| CPU | MTK6582 Quad Core 1.3GHzGPU: Mali-400 |
| OS | Android 4.2 os Language: English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Dansk, Deutsch, Espanol, Filipino, French, Hrvatski, Italiano, Magyar, Nederlands, Polish, Portuguese, Romana, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arabic, Thai, Korean, Japanese, Simplified/Traditional Chinese |
| Memory | RAM: 2GB ROM: 8GB Supports external micro SD card up to 32 GB |
| Size | 139.5*71.4*9.2 mm |
| Weight | 140 g |
| Screen | 5.1 inch IPS Capacitive Multi-touch Screen 1280*720 pixel 16 million colors |
| Network | 2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz 3G: WCDMA 850/2100 MHz |
| Color | White/ Black |
| GPS | GPS/A-GPS (Built-in GPS chipset) |
| Connection | Bluetooth 3.0 Wi-Fi : IEEE 802.11 b/g/n, supports Wi-Fi hotspot Micro USB 3.0 |
| Camera | 8.0MP rear camera + 5.0MP front camera digital zoom supports 1080p video record. |
| Sensor | Gravity Sensor, Light-sensor, Distance-sensor |
| Radio | FM |
| Video | AVI, MP4, FLV, 3GP, MOV, ASF, MPEG, RMVB, H.263, H.264, etc. |
| Audio | MP3, AAC, WAV, etc. / 3.5 mm Audio Jack |
| Special functions | Play Store, Tethering & portable hotspot, FM Radio, Wi-Fi, GPS, Gesture Control, USB OTG, Electronic Compass, Hall Function, Multi-touch Capacitive Screen, Schedule Power On/Off |
| Battery and Accessories | - Removable Li-ion Battery 2300 mAh - HUAWEI Honor 3C Android Phone - Charger - Batteries - USB Data Cable |
Comments
Post a Comment