Meizu M5 Mini Unboxing: 5.2 Inch 13.0MP Camera Fingerprint Phone
Meizu M5 Mini Unboxing: 5.2 Inch 13.0MP Camera Fingerprint Phone
Not long before, Meizu has published Meizu M5 Mini, this time, Meizu M5 Mini takes fashion appearance and good performance. Today, I will tell Meizu M5 Mini unboxing, you can see some details about this new Meizu phone.
Meizu M5 Mini unboxing
The M5 has a 5.2 inch display, which is a little larger than an average phone released in 2016. The screen has a resolution of 1,280 pixels by 720 pixels, making it a 720p HD screen. Display sharpness can be measured in the density of pixels per square inch of screen, and at 282 PPI.



Meizu M5 Mini Specs
| Model | Meizu M5 Mini |
| Band | 2G: GSM: B2/3/5/8 (850/900/1800/1900MHz); CDMA: Bc0 3G: WCDMA:B1/2/5/8 (850/900/1900/2100MHz) TD-SCDMA:Band 34/39 G: FDD-LTE :Band 1/3/7 (1800/2100/2600MHz) ; TD-LTE:Band38/39/40/41 |
| Sim Card | Dual SIM,Dual Stand-by,Dual Nano SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Yun OS |
| CPU/GPU | CPU: MTK MT6750 Octa Core GPU: Mali-T860 |
| ROM | 2GB RAM |
| RAM | 16GB ROM |
| Display Size | 5.2 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1280 x 720 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | - |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 13.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | English, German, Italian, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.1 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 147.2x72.8x8.0mm |
| Net Weight(Including battery) | 138g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | 3070 mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G, 3G, GPS, Touch ID, Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Charger: 1 Micro-usb Cable: 1 User Manual: 1 |
Meizu M5 Mini Camera Samples
The M5 has a 13 megapixel rear (primary) camera, which will produce high quality photos. Its 5 megapixel front camera makes it a good selfie phone. It can capture 1080p high definition video with its primary camera, which is second only to 4K in terms of recording quality.



The camera's max lens aperture size on the Meizu M5 is about average for smartphones. This isn't a huge factor, but some photo enthusiasts may prefer larger apertures for shallow depth of field photos, or fast action shots.
Comments
Post a Comment