ZTE Blade A2 Plus Review- Big Battery Can Enjoy Whole Day!
ZTE Blade A2 Plus Review- Big Battery Can Enjoy Whole Day!
Not long before, ZTE has published the new phone- ZTE Blade A2 Plus, different from the old phone, this time, ZTE Blade A2 Plus takes a 5000mAh big battery, which is much better than other phones. You can enjoy whole day! Today, I will tell ZTE Blade A2 Plus Review, you can learn some details.
ZTE Blade A2 Plus Appearance
The Blade A2 Plus has a 5.5 inch display, its screen is over 5.3 inches, this phone also qualifies as a phablet. The screen has a resolution of 1,920 pixels by 1,080 pixels. Let's see some beautiful images.

ZTE Blade A2 Plus Specs
| Model | ZTE Blade A2 Plus 4G Smartphone |
| Band | 2G: GSM: 850/900/1800/1900MHz; CDMA 8003G: TD-SCDMA 1900/2000; WCDMA 850/900/1900/21004G: FDD-LTE: B1(2.1GHz)/B3(1.8GHz) /B7(2.6GHz) TDD-LTE: B38(2.6GHz)/ B39(1.9GHz)/ B40(2.4GHz)/B41(2.6GHz) |
| Sim Card | Dual Nano Simcard |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 |
| CPU/GPU | CPU: MT6750T Octa CoreGPU: Mali-T860 |
| ROM | 4GB RAM |
| RAM | 32GB ROM |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1920*1080(FHD) |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | 128GB |
| Data transfer | USB |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera,13.0MP back camera |
| Language | Chinese/English |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 a/n/b/g wireless internet |
| Bluetooth | Yes |
| Sensors | Gravity Sensor, Light Sensor, Distence-Sensor, Digital Compass, etc |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 155mm*76.2mm*9.8mm |
| Net Weight(Including battery) | 189g |
| Charger | INPUT: 100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | Built-in Li-on 5000mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G, 3G, WIFI, GPS, FM Radio, Bluetooth, Ebook, Email, Messaging, Calendar, Caculator, Clock, Camera, etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Power Adapter: 1 USB Cable: 1 |
ZTE Blade A2 Plus Camera
The Blade A2 Plus has a 13 megapixel rear (primary) camera, which will produce high quality photos. Its 8 megapixel front camera makes it a great choice for selfies. It can capture 1080p high definition video with its primary camera, which is second only to 4K in terms of recording quality.
ZTE Blade A2 Plus Battery
The battery of ZTE Blade A2 Plus is very big, which can havean advertised talk time of 22 hours, significantly longer than 11 hours, with 5000mAh big battery, you will not worry about the time, just be happy!
Comments
Post a Comment