Samsung Galaxy Note 7 Coupon, Price, Specs And Appearance
Samsung Galaxy Note 7 Coupon, Price, Specs And Appearance
Samsung Galaxy Note 7 Specs
| Model | Samsung Galaxy Note 7 N930P |
| Band | 2G GSM: GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900 CDMA:CDMA800, USPCS1900 3G UMTS: B1(2100), B2(1900), B5(850), B8(900) CDMA: BC0(800), BC1(1900), BC10(800) 4G FDD LTE: B1(2100), B2(1900), B3(1800), B4(AWS), B5(850), B8(900), B12(700), B25(1900), B26(800) TDD LTE: B41(2500) |
| Sim Card | Dual Nano Simcard or Single Nano Simcard + TF Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 MarshMallow |
| CPU/GPU | CPU: Qualcomm MSM8996 Quad Core GPU: - |
| ROM | 4GB RAM |
| RAM | 64GB ROM |
| Display Size | 5.7 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 2560×1440 (Quad HD / 2K) |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | 256GB |
| Data transfer | USB |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 12.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | Yes |
| WIFI | 802.11 a/n/b/g wireless internet |
| Bluetooth | Yes |
| Sensors | Gravity Sensor, Light Sensor, Distence-Sensor, Digital Compass, etc |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 153.5 X 73.9 X 7.9mm |
| Net Weight(Including battery) | 169g |
| Charger | INPUT: 100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | Built-in Li-on 3500mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | Iris Recognition, IP68 Waterproof, 4G, 3G, WIFI, GPS, FM Radio, Google Service, Bluetooth, Ebook, Email, Messaging, Wallpapers, Calendar, Caculator, Clock, Camera, Fingerprint, USB Type-C, etc |
| Package Contents | 1 x Mobile Phone 1 x Cable 1 x Charge 1 x User Manual 1 x Earphone |
Samsung Galaxy Note 7 Appearance


Samsung Galaxy Note 7 Introduction
Samsung Galaxy Note 7 coupon is so amazing on the market, as the newest Samsung high end smartphone, its specs is very outstanding as Iris Recognition Snapdragon 820 Quad Core 5.7inch 2K 4G 64GB Android 6.0 and Storage Extend to 256GB and so on. If you like this one and have enough money to support it, you can consider it.Samsung Galaxy Note 7 Recommend
| Appearance | ★★★★★ |
| Hardware | ★★★★★ |
| Prices | ★★★★☆ |
| Function | ★★★★★ |
Highly recommended(A),Suggest(B), Considered(C), Not worth it(D)
Samsung Galaxy Note 7 Price

Samsung Galaxy Note 7 N9300 HK- Iris Recognition Snapdragon 820 Quad Core 5.7inch 2K 4G 64GB Android 6.0
Comments
Post a Comment