OPPO R9 Plus VS iphone7 Plus: How To Choose?
OPPO R9 Plus VS iphone7 Plus: How To Choose?

Apple released Apple 7 and Apple 7 plus, iphone7 plus is 5.5-inch screen, and OPPOR9 plus is 6.0-inch screen, then OPPOR9 plus and iphone7 plus which is better? what are the configuration parameters differents bettween OPPOR9 plus and iphone7 plus ? OPPO R9 Plus VS iphone7 Plus: How To Choose?

Design
OPPO R9 plus is all-metal body design, the back is smooth, delicate touch, and the first time to introduce a positive fingerprint recognition, unlock speed is quite good. There are also ultra-narrow frame, feel is also known to be able to "touch to the United States", especially one-handed Hold.Hardware Configuration
OPPO R9 Plus is a 6.0-inch screen, 1.76 mm border, known as the 5.7-inch feel. it is Qualcomm snapdragon 652 eight-core processor (quad-core A72 + quad-core A53), the fuselage storage standard version is 64GB, high with 128GB.
Camera
OPPO R9 Plus rear camera with Sony IMX298 sensor (millet 5 / Huawei Mate 8 with the paragraph), 16 million pixels (64 million pixels can be interpolated output), six-piece lens.Battery Life
OPPO R9 Plus battery capacity is 4120 mAh, robot heavy use can persist for 19 hours. Fingerprint identification, in addition to fingerprint unlock also supports program encryption, file encryption, and payment encryption.IPhone 7

| IPhone 7 | |
| Screen | 5.5 inches 1334×750 |
| CUP | Apple A10 |
| RAM | 2GB |
| ROM | 32GB/128GB/256GB |
| Camera | Front 7MP + back 12MP |
| Battery | 1960 mAh |
| Network | CNC Single NanoSIM |
| OS | iOS 10 |
| Color | Rose gold, gold, silver, black, bright black |
| Feature | The new 7000 aviation aluminum body, Touch Home key, Force Touch technology |

Iphone7 has introduction two new black versions, respectively, matte black and bright black, and give up the traditional deep-gray version,
IPhone 7 was canceled the 3.5 mm interface, instead of Lightning interface headset, but then it comes with transfer cable.if anybody can not accept the design like this, you can consider choosing a new AirPods wireless headset.

Hardware Configuration
The new generation of iPhone7 screen size didn’t changed, but joined the touch of Home fingerprint key, while the processor is upgrade to the current world’s most powerful A10 mobile processor. From the parameters point of view, the overall hardware configuration upgrade is not small.
Comments
Post a Comment