Letv Le Pro 3 Review,Specs, Price And Appearance
Letv Le Pro 3 Review,Specs, Price And Appearance
Letv Le Pro 3 Review-- Specs
| Model | Letv Le Pro 3 4GB 32GB |
| Band | 4G:FDD-LTE: B1/3/7 ;TDD-LTE:38/39/40/41 3G:CDMA: B1/2/5/8; TD-SCDMA: B34/39; EVDO:BC0/BC1 2G:GSM:2/3/5/8; CDMA: BC0/BC1 |
| Sim Card | Dual Nano SIM Card Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | EUI 5.8(bason on android M) |
| CPU | Snapdragon 821 Quad Core 2.35GHz |
| ROM | 32GB ROM |
| RAM | 4GB RAM |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | FHD(1920 x 1080) pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | NO |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 8.0MP front camera, 16.0MP back cameras |
| Phonebook | 500 |
| GPS | Yes |
| WIFI | 802.11a/b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | support |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Hall, Light sensor, Proximity |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 151.4x73.9x7.5mm |
| Net Weight(Including battery) | 168g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-1000mA |
| Battery capacity | 4070mAh Battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
1 * Phone
1 * Charger
1 * USB Cable
1 * User Manual
Letv Le Pro 3 Review-- Appearance




Letv Le Pro 3 Review-- Conclusion
As the newest Letv smartphone, Letv Le Pro 3 review is wonderful because it carries with 4GB 32GB- Snapdragon 821 Quad Core 2.35GHz 5.5" 16MP 4G Fingerprint and a big battery: 4070mAh Battery. So this new smartphone is worth buying and thinking if you want to buy a good Letv phone.Letv Le Pro 3 Review-- Recommend Star
| Appearance | ★★★★☆ |
| Hardware | ★★★★☆ |
| Prices | ★★★★☆ |
| Function | ★★★★☆ |
Highly recommended(A),Suggest(B), Considered(C), Not worth it(D)
Comments
Post a Comment