Samsung S7 Edge Clone Phone- HDC Space S7 Edge Pro
Samsung S7 Edge Clone Phone-- Specs
| Color | Black, White, Gold |
| Size | 150.9x72.6x8.4mm |
| Weight | 163g |
| Screen | Size: 5.5inches Curved |
| Type: IPS |
| Resolution: 1280*720(HD) |
| Processor | MTK6580 Quad-Core |
| System | Android 6.0 MarshMallow |
| Storage | 2GB Ram + 8GB Rom(System shows 4GB Ram + 128GB Storage) |
| TF Card: Expandable up to 64GB |
| Internet | 2G: ESM850MHZ GSM900MHZ DCS1800MHZ PCS1900MHZ |
| 3G: WCDMA (B1/B2/B5/B8) |
| 4G: Fake |
| GPS | Yes |
| Data Connections | USB: 2.0 |
| Bluetooth: 4.1 |
| Sensor | G-sensor, L-sensor, D-sensor |
| Cameras | Main Camera: 12.6-megapixel |
| Front Camera: 5.0-megapixel |
| Battery | 2100mAh |
| Other | SIM Card Type: Dual Nano Simcard or 1 * Nano Simcard + 1 * TF Card |
| Package | PHONE |
| Micro USB cable |
| Charger |
| Earphones |
| Documentation |
Samsung S7 Edge Clone Phone-- Appearance

Samsung S7 Edge Clone Phone-- Conclusion
Samsung
S7 Edge Clone Phone- HDC Space S7 Edge Pro, this is a very popular
Samsung clone phone on the market, because it takes some wonderful
functions as 5.5inch Curved Screen Dual Sim Quad Core Fingerprint Edge
Control Android 6.0 MarshMallow and so on. If you can not support
Samsung phone, this one is worth buying.
Samsung S7 Edge Clone Phone-- Recommend Star
| Appearance | ★★★★☆ |
| Hardware | ★★★★☆ |
| Prices | ★★★★★ |
| Function | ★★★★☆ |
Recommended Level:Suggest(
B)
Highly recommended(A),
Suggest(
B),
Considered(
C),
Not worth it(
D)
Samsung S7 Edge Clone Phone-- Price
HDC Space S7 Edge Pro- 5.5inch Curved Screen Dual Sim Quad Core Fingerprint Edge Control Android 6.0 MarshMallow
Comments
Post a Comment