ZTE Blade V7 Review-- Android 6.0 4G LTE Smartphone
ZTE Blade V7 Review-- Android 6.0 4G LTE Smartphone
ZTE Blade V7 Review-- Specs
| Model | ZTE Blade V7 |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz 3G: WCDMA 850/900/2100 MHz 4G:LTE 2100/1800/2600/900/800 MHz |
| Sim Card | Dual SIM Dual Standby (Micro SIM + Nano SIM) |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 |
| CPU/GPU | CPU: MT6753 Octa Core GPU: Qualcomm Adreno 430 |
| ROM | 2GB RAM |
| RAM | 16GB ROM |
| Display Size | 5.2 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Support TF Card up to 128G |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras,2.0MP front camera, 8.0MP back camera |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes,V4.0 |
| Sensors | Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | - |
| Net Weight(Including battery) | - |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | No-removable Li-ion 2500mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | WiFi, Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera,Play Store, etc. |
| Package Contents | 1 x Cell Phone 1 x Charger 1 x USB Cable 1x User Manual |
ZTE Blade V7 Review-- Appearance





ZTE Blade V7 Review-- Conclusion
ZTE Blade V7 Review, specs and price can be known in this article, and it takes MT6753 Octa Core 5.2 inch Quad HD IPS Screen 2GB RAM Android 6.0 4G LTE and Dual SIM Dual Standby (Micro SIM + Nano SIM) and so on. And it just need US$ 185.00! You can buy this ZTE phone.ZTE Blade V7 Review-- Recommend Star
| Appearance | ★★★★☆ |
| Hardware | ★★★★☆ |
| Prices | ★★★★☆ |
| Function | ★★★★☆ |
Highly recommended(A),Suggest(B), Considered(C), Not worth it(D)

Comments
Post a Comment