Samsung Galaxy S7 Edge Clone: HDC Space S7 Edge Launch
Samsung Galaxy S7 Edge Clone-- Specs
| Color | Black, White, Gold |
| Size | 146.4 x 72.6 x 8.0mm |
| Weight | 149g |
| Screen | Size: 5.3inches Curved |
| Type: IPS |
| Resolution: 1280*720(HD) |
| Processor | MTK6735 64Bit Quad-Core |
| System | Android 6.0 MarshMallow |
| Storage | 1GB/ 2GB Ram + 8GB Rom(System shows 4GB Ram + 128GB Storage) |
| TF Card: Expandable up to 128GB |
| Internet | 2G: ESM850MHZ GSM900MHZ DCS1800MHZ PCS1900MHZ |
| 3G: WCDMA (B1/B2/B5/B8) |
| 4G: FD_LTE (B1,B3,B7) |
| GPS | Yes |
| Data Connections | USB: 2.0 |
| Bluetooth: 4.1 |
| Sensor | G-sensor, L-sensor, D-sensor |
| Cameras | Main Camera: 13-megapixel |
| Front Camera: 8-megapixel |
| Battery | 2250mAh |
| Other | SIM Card Type: Dual Nano Simcard or 1 * Nano Simcard + 1 * TF Card |
| Package | PHONE |
| Micro USB cable |
| Charger |
| Earphones |
| Documentation |
Samsung Galaxy S7 Edge Clone-- Appearance


Samsung Galaxy S7 Edge Clone-- Conclusion
Samsung Galaxy S7 Edge Clone: HDC Space S7 Edge Price is only
US$ 299.99! As the newest Samsung clone phone, it is very cheap for customers. How about its specs? It has 5.3inch Curved Screen 4G LTE Dual Sim MTK6735 64Bit Quad Core Fingerprint Edge Control Android 6.0 and Real 13.0MP Main Camera + 8.0MP Front Camera and so on. I believe this clone phone can meet all your need.
Samsung Galaxy S7 Edge Clone-- Recommend Star
| Appearance | ★★★★☆ |
| Hardware | ★★★★☆ |
| Prices | ★★★★★ |
| Function | ★★★★☆ |
Recommended Level:Suggest(
B)
Highly recommended(A),
Suggest(
B),
Considered(
C),
Not worth it(
D)
Samsung Galaxy S7 Edge Clone-- Price
Comments
Post a Comment