Meizu M3E Price, Specs, Appearance And Features
Meizu M3E Price, Specs, Appearance And Features
Meizu M3E Price-- Specs
| Model | Meizu Meilan E |
| Band | 2G: GSM 850/ 900/ 1800/ 1900MHz 3G: WCDMA 850/ 900/ 1900/ 2100MHz 4G: FDD LTE: B1/B3/B7 TDD LTE:B38/B39/B40/B41 |
| Sim Card | Dual SIM,Dual Stand-by,Dual Micro SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Flyme 5.1 powered by Yun OS |
| CPU/GPU | CPU: Helio P10 MT6755 Octa Core 1.5GHz GPU: Mali-T860 |
| ROM | 3GB RAM |
| RAM | 32GB ROM |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive 2.5D touch screen |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Up to 128GB (not included) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera with FotoNation 2 intelligent adaptive skin beauty, 13.0MP sony IMX258 CMOS back camera with flashlight and auto focus, PDAF |
| Language | English, German, Italian, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.1 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 153.6x75.8x7.9mm |
| Net Weight(Including battery) | 172g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | Non-removable Li-on 3100 mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,Fingerprint ID,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, Support mcharge, mTouch etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Charger: 1 Micro-usb Cable: 1 User Manual: 1 |
Meizu M3E Price- Appearance





Meizu M3E Price- Conclusion
Meizu M3E Price is only US$ 255.00! As the newest Meizu phone, this price is suitable for many customers. And this new phone takes Helio P10 MT6755 Octa Core 5.5inch FHD IPS Screen Android 5.1 Fingerprint ID 4G and Non-removable Li-on 3100mAh battery. So you can consider it if you are going to buy a new and cheap phone.Meizu M3E Price- Recommend Star
| Appearance | ★★★★☆ |
| Hardware | ★★★★★ |
| Prices | ★★★★★ |
| Function | ★★★★☆ |

Comments
Post a Comment