MEIIGOO Lm 6S KaYan Specs, Price, Features And Appearance

MEIIGOO Lm 6S KaYan Review- 4G Fingerprint 4GB Android 5.1
MEIIGOO Lm 6S KaYan Specs
| Model | MEIIGOO Lm 6S KaYan (Full Metal Phone) |
| Band | 2G: GSM: B2/3/5/8 (850/900/1800/1900MHz); CDMA: Bc0 3G: WCDMA:B1/2/5/8 (850/900/1900/2100MHz) TD-SCDMA:Band 34/39 G: FDD-LTE :Band 1/3/7 (1800/2100/2600MHz) ; TD-LTE:Band38/39/40/41 |
| Sim Card | Micro + Nano Simcards or Micro Simcard + TF Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Bingo OS V3.0 Based On Android 5.1 |
| CPU/GPU | CPU: MTK6735 64Bit Quad Core (System shows MT6750 Octa Core) GPU: Mali-T720 |
| ROM | 4GB RAM (Real 3GB) |
| RAM | 128GB ROM (Real 32GB) |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, 2.5D SHARP capacitive touch screen |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| FM Radio | No |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Up to 128GB (not included) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 8.0MP front camera, 21.5MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | English, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.1 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 149 x 76 x 5.8mm |
| Net Weight(Including battery) | 146.8g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | 3800 mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G, 3G, GPS, Fingerprint, Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play(Need to order our Root and add Google Service), Miracast, E-mail, G-mail, etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Charger: 1 Micro-usb Cable: 1 Drop Resistant Case: 1 User Manual: 1 |
MEIIGOO Lm 6S KaYan Appearance




MEIIGOO Lm 6S KaYan Conclusion
Let us see this MEIIGOO Lm 6S KaYan Specs,
it carries with 4G LTE Fingerprint MTK6750 Octa Core 4GB 128GB 21MP
Camera 5.5 inch 2.5D FHD Android 5.1 and Non-removable Li-on 3800mAh
battery and so on. So the MEIIGOO Lm 6S KaYan Review is successful even
you do not heard it before.MEIIGOO Lm 6S KaYan Recommend Star
| Appearance | ★★★★☆ |
| Hardware | ★★★★☆ |
| Prices | ★★★★☆ |
| Function | ★★★★☆ |
Highly recommended(A),Suggest(B), Considered(C), Not worth it(D)

Comments
Post a Comment