Xiaomi Redmi 3X Specs, Review, Price And Appearance
Xiaomi Redmi 3X Review, Specs, Price And Appearance
Not long before, Xiaomi Redmi 3s and Xiaomi Redmi 3X have been published. I have introduced Xiaomi Redmi 3s, this time, I will tell Xiaomi Redmi 3X Specs, let's see some details.
Xiaomi Redmi 3X Specs
| Model | Xiaomi Redmi 3X |
| Band | 2G: GSM : 850/900/1800/1900MHz 3G: WCDMA : 850/900/1900/2100MHz 4G: FDD LTE B3:1800/B1:2100/B7:2600 MHz TD LTEB38:2600/B39:1900/B40:2300/B41:2555-2655MHz |
| Sim Card | Dual SIM Card, Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| Shell Material | Metal |
| OS | MIUI 7 |
| CPU | CPU: Snapdragon 430 Octa Core GPU: Adreno 505 |
| ROM | 2GB |
| RAM | 32GB |
| Display Size | 5.0inch |
| Type | Capacitive, IPS |
| Resolution | 1280x720 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | TF cards up to 128GB (not included) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | 13.0 MP Rear Camera, 5.0 MP Front Camera |
| Language | Chinese/Enghlish |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes, 802.11b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | 4.0 |
| Sensors | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 139.42*69.72*8.5mm |
| Net Weight(Including battery) | 0.144 kg |
| Charger | INPUT: 100-240V, OUTPUT: 5V-1000mA |
| Battery capacity | 4100mAh |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G, WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Email, Messaging, Navigation,Email,MP3 Playback, Touchscree |
| Package Contents | 1 x Cell phone 1 x Charger 1 x USB Cable 1 x Battery (Built-in) 1 x User Manual |
Xiaomi Redmi 3X Display
The Redmi 3X has a 5.0 inch display, which is typical for a smartphone.

The screen has a resolution of 1,280 pixels by 720 pixels,
making it a 720p HD screen. Display sharpness can be measured in the
density of pixels per square inch of screen, and at 294 PPI, it's about
average for phone released in 2016.
Xiaomi Redmi 3X Camera
The Redmi 3X has a 13 megapixel rear (primary) camera, which will produce high quality photos. Its 5 megapixel front camera makes it a good selfie phone. It can capture 1080p high definition video with its primary camera, which is second only to 4K in terms of recording quality.
The camera's max lens aperture size on the Xiaomi Redmi 3X is about average for smartphones. This isn't a huge factor, but some photo enthusiasts may prefer larger apertures for shallow depth of field photos, or fast action shots.
Xiaomi Redmi 3X Design
The phone's metal body is 139.40 mm high, 69.70 mm wide, and has a depth of 8.50 mm. In fact, it's thin enough to have a case and still be thinner than an average phone.
With a weight of 146 grams, its weight is about average for a smartphone of its size. The extra mass is due to this phone's massive battery for its size.
Comments
Post a Comment