VIVO X7 Review, Specs, Price And Appearance

Recently, VIVO launched the newest smartphone VIVO X7, how about the VIVO X7 Review? We can find this new phone takes Snapdragon MSM8976 Octa Core 4GB RAM 64GB ROM Dual Standby 5.2 inch Android 5.1 and 3000mAh Battery and so on. It is worth buying and using if you need a beautiful and good phone.





VIVO X7 Review-- Price
VIVO X7 Review, Specs, Price And Appearance
Recently, VIVO launched the newest smartphone VIVO X7, how about the VIVO X7 Review? We can find this new phone takes Snapdragon MSM8976 Octa Core 4GB RAM 64GB ROM Dual Standby 5.2 inch Android 5.1 and 3000mAh Battery and so on. It is worth buying and using if you need a beautiful and good phone.
VIVO X7 Review-- Specs
| Model | VIVO X7 |
| Band | 2G GSM :GSM850/900/1800/1900MHz CDMA: 800MHz 3G WCDMA:850/900/1900/2100MHz; TD-SCDMA:1880/2010MHz; CDMA2000:800MHz 4G TDD-LTE:B38/B39/B40/B41(100M); FDD-LTE:B1/3/4 |
| Sim Card | Dual SIM Card, Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| Shell Material | Metal |
| OS | Funtouch OS 2.5.1(Android 5.1) |
| CPU | CPU: Snapdragon MSM8976 Octa Core 1.8GHz GPU: Mali-T720 |
| ROM | 4GB |
| RAM | 64GB |
| Display Size | 5.2inch |
| Type | Capacitive, IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Not Support |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 16.0MP front camera, 13.0MP back camera with moonlight and auto focus |
| Language | Chinese/Enghlish |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes, 802.11b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | 4.2 |
| Sensors | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 147.3x71.85x7.24mm |
| Net Weight(Including battery) | 0.151 kg |
| Charger | INPUT: 100-240V, OUTPUT: 5V-1000mA |
| Battery capacity | 3000mAh |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G, WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Email, Messaging, Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera, Fingerprint, OTG, etc. |
| Package Contents | 1 x 3000mAh Battery 1 x USB Cable 1 x Charger |
VIVO X7 Review-- Appearance





VIVO X7 Review-- Price
Comments
Post a Comment