Vernee Apollo Lite Review, Spces, Price And Appearance
Vernee Apollo Lite Review, Spces, Price And Appearance

Vernee Apollo Lite Review-- Specs
| General | |
|---|---|
| Brand | Vernee |
| Model | Apollo Lite |
| Color | Moonlight Silver/Space Gray |
| System | |
| Operating System | Android 6.0 |
| CPU | 64-bit Helio X20 MTK6797 Deca core 2.3GHz |
| GPU | ARM Mali-T880 MP4 |
| RAM | 4GB LP DDR3 |
| ROM | 32GB |
| Extended Storage | 128GB |
| Display | |
| Screen type | Capacitive touch screen, OGS display screen Sharp ultra-narrow border Screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | FHD 1920*1080 Pixels 401ppi |
| Network | |
| Wireless connectiveity | GSM, 3G, 4G, GPS, WiFi, Bluetooth |
| Frequency | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 3G: WCDMA 900/1900/2100MHz 4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz |
| Bluetooth | Yes, 4.1 |
| WiFi | Yes, Dual Band WIFI, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes, GPS, A-GPS |
| Camera | |
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | samsung s5k3p3 16.0MP back camera with flashlight and auto focus,exposure compensation, white balance, beauty, touch screen pictures, gestures, digital zoom, etc |
| Front camera | 5.0MP |
| Video recording | 4K 2K@30fps 1080p@60fps |
| Connectivity | |
| SIM card slot | Dual SIM, Dual standby |
| TF card slot | Yes |
| Micro USB slot | Yes |
| Audio output | Yes (3.5mm audio out port) |
| Microphone | Supported |
| Speaker | Supported |
| Media | |
| Video format | 3GP, MP4, RMVB |
| Audio format | WAV, AMR, MP3 |
| Image format | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| FM radio | Yes, earphone needed. |
| Language&Feature | |
| Language | Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catalan, Czech, Danish, German, Estonian, English, Spanish, Filipino, French, Croatian, Isizulu, Italian, Swahili, Latvian, Lithuanian, Hungarian, Nederlands, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Romansh, Slovenian, Slovak, Finnish, Swedish, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Ukrainian, Hebrew, Urdu, Arabic, Persian, Amharic, Hindi, Bengali, Thai, Burmese, Cambodia, Korean, Japanese, Traditional/Simplified Chinese |
| Sensor | Gravity sensor, Light sensor, Proximity sensor |
| Additional features | 4G, WIFI, GPS, FM, Bluetooth,Gesture Sensing,Smart Wake, Ebook, Email,Messaging, wallpapers, calendar, calculator,clock, camera, Play Store, LED notification,tethering & portable hotspot, LED light, smart wake, cast screen, Hotknot, TOUCH ID, etc |
| Battery | |
| Battery type | li-polymer |
| Capacity | 3180mAh built-in |
| Standby time | About 2~3 days |
| Charger | USB, travel charger |
| Dimension & Weight (Main Product) | |
| Dimension | 152*76.2*9.2mm |
| Weight | 175g |
| Package Contents | |
| 1 × Phone | |
| 1 × Built-in Battery | |
| 1 × USB cable | |
| 1 × User manual | |
| 1 × Power adapter (A right AC Adapter will be sent as your shipping country) | |
Vernee Apollo Lite Review-- Appearance




Comments
Post a Comment