Samsung Galaxy A7 Specs, Price, Appearance
Samsung Galaxy A7 Specs, Price, Appearance
Samsung Galaxy A7 Specs-- Functions
| Model | Samsung Galaxy A7 |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900 3G: WCDMA 800/850/1900/2100 TD-SCDMA 1880/2010 4G: TD-LTE B38/39/40/41 FDD-LTE B1/3/7 |
| Sim Card | Dual SIM,Dual Standby(One Micro, One Standard) |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 5.0 |
| CPU/GPU | CPU: Snapdragon 615 Quad Core 1.3GHz GPU: Adreno 405 |
| ROM | 2GB RAM |
| RAM | 16GB ROM |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Micro SD card up to 64GB (not included) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 13.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Chinese/English |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 ac/a/b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.0 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 151x76.2x6.3mm |
| Net Weight(Including battery) | 112g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-1000mA |
| Battery capacity | 2600mAh |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G, OTG , Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
Cell Phone: 1
Power Adapter: 1
USB Cable: 1
Earphones: 1
English Manual : 1
Samsung Galaxy A7 Specs-- Appearance




Comments
Post a Comment