OnePlus 3 Specs- 6GB RAM Android 6.0 Fingerprint Phone
OnePlus 3 Specs- 6GB RAM Android 6.0 Fingerprint Phone
Yesterday, Oneplus 3 has been published. Which is really a good phone, this time, new Oneplus phone takes 6GB Ram, 5.5" Corning Gorilla Glass 4 Screen, Fingerprint function and Android 6.0 system. With good configurations, how about this phone performance? OnePlus 3 Specs can tell you some details.
OnePlus 3 Specs- Specs
| Model | OnePlus 3 |
| Band | GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz WCDMA: Bands 1/2/5/8 FDD-LTE: Bands 1/3/7 TDD-LTE: Bands 38/39/40/41 TD-SCDMA: Bands 34/39 CDMA EVDO: BC0 |
| Simcard | Dual Nano SIM Card Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| Shell Material | Anodized Aluminum |
| OS | OxygenOS based on Android™ Marshmallow |
| CPU | CPU: Qualcomm® Snapdragon™ 820 GPU: Adreno™ 530 |
| ROM | 64GB UFS 2.0 |
| RAM | 6GB LPDDR4 |
| Display Size | 5.5Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen, Corning® Gorilla® Glass 4 |
| Resolution | 1080p Full HD (1920 x 1080 pixels) |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | - |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Front: Sony IMX179 8.0MP 1.4 µm Rear: Sony IMX 298 Sensor 16.0MP 1.12 µm |
| Language | English, Simplified/Traditional Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BeiDou |
| JAVA | No |
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth® 4.2 |
| NFC | NFC Enabled |
| Sensors | Light sensor, G-sensor, P-sensor, Digital Compass |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 152.7 x 74.7 x 7.35 mm |
| Net Weight(Including battery) | 158g |
| Charger | Dash Charge (5V 4A) |
| Battery capacity | 3,000 mAh (non-removable) |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G, 3G, Quick Charge, NFC, WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Email, Messaging, Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera, Tethering & portable hotspot, Smart Wake, Fingerprint, etc |
| Package Contents | 1x OnePlus 3 1x Screen Protector (pre-applied) 1x Dash Charge Type-C Cable 1x Dash Charge Adapter 1x SIM Tray Ejector 1x Quick Start Guide |
OnePlus 3 Specs- Appearance

Comments
Post a Comment