Meizu M3s Price- Touch ID, Metal Frame Cheap Phone!
Meizu M3s Price- Touch ID, Metal Frame Cheap Phone!
Yesterday, Meizu has hold a new product launch in Beijing, this time, Meizu M3s has been published. It takes the similar configurations to Meizu M3, and appearance looks very fashion. Otherwise, this phone takes metal material and touch id function. About some details, Meizu M3s price can tell you some informations.
Meizu M3s Price- Features
5-inch (1280 x 720 pixels) HD 2.5D curved glass displayOcta-Core MediaTek MT6750 (4 x 1.5GHz A53 + 4 x 1.0GHz A53) processor with Mali T860 GPU
2GB LPDDR3 RAM with 16GB (eMMC 5.0) storage / 3GB LPDDR3 RAM with 32GB (eMMC 5.0) storage, expandable
memory up to 128GB with microSD
Android 5.1 (Lollipop) with FlyMe OS 5.1
13MP rear camera with dual-tone LED Flash, PDAF, f/2.2 aperture, 5P lens
5MP front-facing camera, f/2.0 aperture, 4P lens
Hybrid Dual SIM (nano+nano/microSD)
Dimensions: 141.9×69.9×8.3mm; Weight: 138g
4G VoLTE, WiFi 802.11 a/b/g/n (2.4GHz/5GHz), Bluetooth 4.0, GPS / GLONASS
3020mAh battery
Meizu M3s Price- Specs
| Model | Meizu M3S |
| Band | 2G: GSM Band 2/3/5/8 (850/900/1800/1900MHz) 3G: WCDMA Band 1/2/8 4G: FDD-LTE Band 1/3/7/20 (800/1800/2100/2600MHz) |
| Sim Card | Dual SIM Card Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| Shell Material | Metal |
| OS | Flyme 5 |
| CPU | CPU: MT6750, 64bit Octa Core, 1.5GHz GPU: ARM Mali-T860 MP4 700MHz |
| ROM | 16GB/ 32GB |
| RAM | 2GB/ 3GB |
| Display Size | 5.0Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1280 x 720 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Not Support |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 13.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | English, Chinese(if you need mutlli-languages, please add out root and add mutli-languages service) |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes, 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Sensors | Light sensor, G-sensor, P-sensor, Digital Compass |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 141.9x69.9x8.3mm |
| Net Weight(Including battery) | 138g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-1000mA |
| Battery capacity | 3050mAh |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 3G, WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera, Tethering & portable hotspot, GPS+GLONASS, IP68, etc |
| Package Contents | 1 x USB Cable 1 x Charger |
Meizu M3s Price- Appearance

Comments
Post a Comment