Star G5 Review, Specs, Price And Features
As the newest LG phone, LG G5 is liked by many people. I have found a good
LG G5 clone-
Star G5, which owns the same appearance as LG G5, but price is much
cheaper than this phone. About this phone performance, let's see some
details.
Star G5 Real Photo Samples:
Star G5 & G5 Plus Specifications:

| Model | Star G5 | Star G5 Plus |
| Band | 2G: GSM Band 850/900/1800/1900MHz |
| 3G: WCDMA Band 850/2100MHz |
| Simcard | Dual SIM Card Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| Shell Material | Plastic | Plastic + Metal Frame |
| OS | Android 6.0 MarshMallow |
| CPU | CPU: MT6580, 1.3GHz |
| GPU: Mali-400 MP |
| ROM | 4GB | 8GB |
| RAM | 512MB | 1GB |
| Display Size | 5.5Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 960*540 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | 32GB |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 8.0MP back |
| camera with flashlight and auto focus |
| Language | English,
Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catala, Cestina, Dansk, Deutsch,
Eesti, Espanol, Filipino, French, Hrvatski, Isizulu, Kiswahili,
Italiano, Latviesu, Lietuviu, Magyar, Nederlands, Norsk, Polish,
Portuguese, Romana, Slovencina, Slovenscina, Suomi, Svenska, Turkish,
Greek, Bulgarian,
Russian, Serbian, Ukrainian, Urdu, Hebrew, Arabic, Persian, Thai,
Hindi, Bengali, Japanese, Korean, Simplified/Traditional Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes, 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Sensors | Light sensor, G-sensor, P-sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 157.2x77.3x7.9mm | 156.9x76.9x7.9mm |
| Net Weight(Including battery) | 157g | 159g |
| Charger | INPUT: 100-240V, OUTPUT: 5V-1000mA |
| Battery Capacity | 2200mAh(Not Removable) | 3200mAh(Removable) |
| Standby Time | About 2~3 days | About 3~4 days |
| Other Feature | 3G,
WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar,
Calculator, Clock, Camera, Play Store, Tethering & portable hotspot,
Smart Wake, Gesture sensing, etc |
| Package Contents | 1 x User Manual | 1 x User Manual |
| 1 x Earphone | 1 x Earphone |
| 1 x USB Cable | 1 x USB Cable |
| 1 x Charger | 1 x Charger |
| | 1 x Silicon Case |
| | 1 x Battery |
Star G5 Plus Real Photo Samples:
LG G5 Clone Phone Conclusion
As
a LG clone phone, this phone takes MTK6580 Quad Core processor, Dual
Simcard, 5.5 inch qHD Screen and Android 6.0 system. Which really can
attracts many people attention. If you are interested in this phone, I
also recommend you a good online store:
Fastcardtech, which always provides cheap and valued android phones.
Comments
Post a Comment