DOOGEE X5 MAX Is 21% Off In Fastcardtech Now
DOOGEE X5 MAX Is 21% Off In Fastcardtech Now
Doogee is a cheap mobile phone brand, now, DOOGEE X5 Max is hot all over the world. With good configurations, this phone is 21% off in Fastcardtech now. Let's see some details.
DOOGEE X5 MAX Main Features
5.0" HD 1280*720 IPS, capacitive touch screenMT6780 ARM Cortex-A53 quad-core CPU,1.3GHz, GPU:Mali 400
Android 6.0, 1GB RAM 8GB ROM
Dual Cameras, Back camera 5.0MP (SW8.0MP) + front camera 5.0MP (SW8.0MP)
Dual Micro SIM card dual standby
4000mAh battery,OTG,OTA
Support 3G/WIFI/Bluetooth/Multi-language/TOUCH ID
2G:GSM850/900/1800/1900MHz; 3G:WCDMA850/1900/2100MHz;
DOOGEE X5 MAX Specs
| Model | DOOGEE X5 MAX |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 3G: WCDMA 850/1900/2100MHz |
| Sim Card | Dual Sim Card,Dual Standby,Dual Nano SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 |
| CPU/GPU | CPU: MTK6580 GPU: Mali-400 MP |
| ROM | 1GB RAM |
| RAM | 8GB ROM |
| Display Size | 5.0 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1280 x 720 (HD 720) |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Yes |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 5.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 146.6×72×6.55mm |
| Net Weight(Including battery) | 140g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | No-removable Li-ion 3500mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | Cell Phone 1 Battery 1 Power Adapter 1 USB Cable 1 Back Case 1 English Manual 1 |
DOOGEE X5 MAX Appearance

Comments
Post a Comment