Xiaomi Max Specs- The Biggest Xiaomi Phone
Xiaomi Max Specs- The Biggest Xiaomi Phone
Yeaterday, Xiaomi has published Xiaomi Max, which owns the biggest screen- 6.44 inch.This time, Xiaomi Max takes Snapdragon 650 processor, supports touch ID, battery is 4850mAh. How about the performance of Xiaomi Max, Xiaomi Max Specs can tell you some details.
Xiaomi Max Specs- Main Features
- 6.44 inch big screen
- 4850mAh big battery
- 3GB Ram and 32GB storage
- Touch ID Function
- Snapdragon 650 Hexa Core 1.80GHz Processor
- MIUI 8 System
Xiaomi Max Specs- Specs
| Model | Xiaomi Max |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 3G: TD-SCDMA 1900/2100MHz WCDMA 850/900/1900/2100MHz CDMA 2000/1x 4G: TD-LTE B38/B39/B40/B41 FDD-LTE B1/B3 |
| Sim Card | Dual Simcard or Single Simcard + UP To 128GB Micro-SD Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | MIUI 8 |
| CPU | Snapdragon 650 Hexa Core 1.80GHz |
| ROM | 32GB ROM |
| RAM | 3GB RAM |
| Display Size | 6.44 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | FHD(1920 x 1080) pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Up To 128GB |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 16.0MP back camera with flashlight and auto focus, support HDR |
| Language | Chinese/ English |
| Play Store | Not built-in, please order our Root and Add Google Service, we will install it for you |
| Phonebook | 500 |
| GPS | Yes |
| WIFI | 802.11a/b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 support |
| Sensors | Light sensor, G-sensor, P-sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 137.1 x 88.3 x 7.5mm |
| Net Weight(Including battery) | 203g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2000mA |
| Battery capacity | 4850mAh |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Package Contents | 1 * Phone 1 * Charger 1 * USB Cable 1 * User Manual |
Xiaomi Max Specs- Display
The Mi Max has a 6.4 inch display, which is very large for a phone released in 2016. Because its screen is over 5.3 inches, this phone also qualifies as a phablet. This also means that for most users, the phone will be difficult to use with one hand when compared to phones with smaller screens.
The screen has a resolution of 1,920 pixels by 1,080 pixels, making it a 1080p HD screen. Display sharpness can be measured in the density of pixels per square inch of screen, and at 342 PPI, it's 1.2 times sharper than the average phone released in 2016.
Xiaomi Max Specs- Design
The phone's body is 173.10 mm high, 88.30 mm wide, and has a depth of 7.50 mm, 12% thinner than an average smartphone released in 2016. In fact, it's thin enough to have a case and still be thinner than an average phone.
With a weight of 203 grams, it's much heavier than most smartphones its size. The extra mass is due to this phone's massive battery for its size.
Xiaomi Max Specs- Processor
The Mi Max houses a quad core Qualcomm Snapdragon 650 MSM8956 system on a chip. Its CPU runs at 1.8 GHz, which is much higher than average for a smartphone processor.
With 2 gigabytes of RAM, the Mi Max has average RAM for a smartphone from 2016.
Comments
Post a Comment