Xiaomi Max Review- Big Screen, Big Battery And Ultra Thin Phone
Xiaomi Max Review- Big Screen, Big Battery And Ultra Thin Phone
Today, Xiaomi holds a new product launch in Beijing, this time, Xiaomi Max has been published. It owns big screen, nog battery and ultra thin frame. How about the performance of this phone? Xiaomi Max Review can tell you some details.
Xiaomi Max Review- Specs
| Model | Xiaomi Mi Max |
| Band | 2G: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 3G: bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA 4G: bands LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Sim Card | Dual Sim Card,Dual Standby,Dual Nano SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 |
| CPU/GPU | CPU: Snapdragon 820 Quad Core GPU: Adreno 530 |
| ROM | 3GB RAM |
| RAM | 32/64 ROM |
| Display Size | 6.4 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1440 x 2560 (Quad HD)pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | - |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | - |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes,V4.2 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | - |
| Net Weight(Including battery) | - |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | - |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,NFC,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | 1x Cell phone 1x Charger 1x USB Cable 1x User Manual |
Xiaomi Max Review- Processor
Xiaomi Mi5 takes Snapdargon 820 processor, it is the best processor now, which is used in Xiaomi Mi5. This processor used in Xiaomi Mi5 performances very well, after experiencing Xiaomi Mi5, this processor can take good experience to users.

Xiaomi Max Review- Camera
Xiaomi Max takes 8.0MP front camera and 16.0MP rear camera. With good configurations, how about the performance of this phone camera? let's see some photo samples.

Xiaomi works hard for camera, this time, Xiaomi Max camera is better than old phones, colour and light need to improve, but compares to other flagship, photo quality is very good.
Comments
Post a Comment