UMI Super Price- 4GB Ram Super Fast Phone
UMI Super Price- 4GB Ram Super Fast Phone
Recently, UMI Super has been published, this is a new phone UMi trying very hard to make it lives up to Super. This time, UMI takes 4GB RAM, Type-C Audio standard and Android 6.0 system. About UMI Super price, you will learn some details by my article.
UMI Super Price- Main Features
Display: 5.5 inch 1920 x 1080 FHD Corning Gorilla Glass 3 screenCPU:Helio P10 ( MTK6755 ) 64bit Octa Core 2.0GHz
GPU: Mali-T860MP2
System: Android 6.0
RAM + ROM: 4GB RAM + 32GB ROM
Camera: Front camera 5MP + Rear camera 13MP with auto focus and Dual Flash (Dual color temperature)
Bluetooth: 4.1
GPS: GPS
Sensor: G- Sensor, Glonass, P- Sensor, L-Sensor, Accelerometer, Compass
Features: Type-C interface, OTG, HiFi, etc.
SIM Card: Dual sim dual standby ( Or 1 Micro SIM Card and 1 TF Card. Both SIM slots are compatible with 4G, respectively. When they work at the same time, only one of them can receive LTE service and the other GSM. Default at slot 1 )
Network:
WiFi: 802.11 a/b/g/n 2.4GHz/5GHz
2G: GSM 900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
UMI Super Price- Specs
| Model | UMI Super |
| Band | WiFi: 802.11 a/b/g/n 2.4GHz/5GHz 2G: GSM 900/1800/1900MHz 3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz 4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz |
| Sim Card | Dual SIM,Dual Stand-by,Dual Micro SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 |
| CPU | CPU: Helio P10 MT6755 Octa Core 1.5GHz |
| ROM | 4GB RAM |
| RAM | 32GB ROM |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Up to 256GB (not included) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 13.0MP back camera with flashlight and auto focus, PDAF |
| Language | English, German, Italian, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.1 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 15.08 x 7.50 x 0.85 cm / 5.94 x 2.95 x 0.33 inches |
| Net Weight(Including battery) | 185g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | Non-removable Li-on 4000 mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,Fingerprint ID,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Power Adapter: 1 USB Cable: 1 English Manual : 1 SIM Needle: 1 |




Comments
Post a Comment