Letv Le 2 Pro Specs- 4GB RAM, 21.0MP Camera Cheap Phone
Letv Le 2 Pro Specs- 4GB RAM, 21.0MP Camera Cheap Phone
Letv is a famous brand in the world, recently, Letv has published three new phones- Letv Le 2 Pro, Letv Le 2 And Letv Le Max 2. How about the performance of Letv Le 2 Pro? Letv Le 2 Pro Specs can tell you some details.
Letv Le 2 Pro Specs- Main Features
- Dual-SIM Support with 4G LTE
- Full Metallic body
- Bigger 5.5 inch Full HD Display with Corning Gorilla Glass 4
- Faster Deca-core SoC +4GB RAM
- Latest Android 6.0 Marshmallow
- Camera 21-MP Rear +8-MP front
- Powerful 3000 battery with Type C – Quick Charge
- Fingerprint Scanner
- USB Type-C Charging Cable
Letv Le 2 Pro Specs- Specs
| Model | Letv Le 2 Pro |
| Band | 2G: GSM 2/3/5/8 CDMA BC0/BC1 3G: WCDMA B1/2/5/8 TD-SCDMA B34/39 EVDO BC0/BC1 4G: FDD-LTE B1/3/7 TDD-LTE 38/39/40/41 |
| Sim Card | Dual Sim Card,Dual Standby,Dual Nano SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 6.0 |
| CPU/GPU | CPU: MTK Helio X20/x25 Deca Core up to 2.3GHz GPU: Mali - T880 |
| ROM | 4GB RAM |
| RAM | 32GB ROM |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1920 x 1080 (FHD) pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | - |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 8.0MP front camera, 20.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes, 802.11ac/b/g/n, 2.4GHz/5GHZ |
| Bluetooth | Yes,4.2 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 151.1 × 74.2 × 7.5mm |
| Net Weight(Including battery) | 153g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | No-removable Li-ion 3000mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,OTG,Fingerprint,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Charger: 1 USB Cable: 1 User Manual: 1 |
Letv Le 2 Pro Specs- Appearance
Letv Le 2 Pro takes bigger 5.5-inch Full HD (1080×1920 pixels) IPS display with Corning Gorilla Glass 4. And the design of this phone is special, It looks beautiful and fashion. Let's see some real images.

Comments
Post a Comment