KingZone S2 Price: Good Specs And Cheap Phone
KingZone S2 Price: Good Specs And Cheap Phone
Not long before, KingZone S2 has been published. This time, this phone takes 4.5 inch screen, 1GB Ram and Android 5.1 system. Otherwise, the price of this phone is very cheap. About some details, I will tell KingZone S2 Price to you, let's see some informations.
KingZone S2 Price- Main Features
Display: 4.5 inch 854 x 480 pixelsCPU: MTK6580 Quad Core 1.3GHz
GPU: Mali-400 MP
System: Android 5.1
RAM + ROM: 1GB RAM + 8GB ROM. TF card up to 64GB
Cameras: Front 0.3MP (SW 2.0MP) + Rear 2.0MP (SW 8.0MP) with LED flashlight
Sensors: Gravity sensor, Proximity sensor
Bluetooth: 4.0
Features: GPS, A-GPS, WiFi
SIM Card: Dual SIM dual standby. (Standard SIM + Micro SIM)
Networks:
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
KingZone S2 Price- Specs
| Model | KingZone S2 |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 3G: WCDMA 900/2100MHz |
| Sim Card | Dual SIM dual standby |
| OS | Android 5.1 |
| CPU | MTK6580 Quad Core 1.3GHz |
| ROM | 1GB RAM |
| RAM | 8GB ROM |
| Display Size | 4.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 854 x480 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Micro SD card up to 64GB(not included) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras,2.0MP front camera,8.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Supports multi-language |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| GPS | Yes |
| WIFI | 802.11b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.0 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 14.40 x 7.10 x 0.79 cm / 5.67 x 2.8 x 0.31 inches |
| Net Weight(Including battery) | 129g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | 2300mAh Battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 3G,4G,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,E-book,FM,GPS,Gravity Sensing,Light Sensing,MP3,MP4,People,Proximity Sensing,Wi-Fi |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Battery: 1 Power Adapter: 1 USB Cable: 1 English Manual : 1 |




KingZone S2 Price- Conclusion
About
KingZone S2 Price, it is really a cheap phone. With beautiful
appearance, thid phone is really a good choice for users. We have found
two good websites: Fastcardtech and Everybuying. Two websites give cheap and valued phones. Here are price:

Comments
Post a Comment