Kenxinda W9 Specs, Price, Review And Appearance
Kenxinda W9 Specs, Price, Review And Appearance
As a new Android phone, Kenxinda W9 takes many special functions. This phone takes 6.0 inch big screen, 2GB Ram and Android 5.1 system. With Waterproof, Dustproof, Shockproof functions, it attracts many people attentions. About the performance of this phone, Kenxinda W9 Specs can tell you some details.
Kenxinda W9 Specs- Highlights
- IP68 waterproof dustproof shockproof
- 6.0 inch touch screen smart phone, IPS capacitive touch screen,FHD 1920 × 1080 pixel
- MTK6753, octa core, 1.3GHz processor
- Android 5.1 OS, storage: 2GB RAM+16GB ROM,can extend to 32GB
- Dual cameras front 5.0MP/ rear 8.0MP support video record,flash light
- Dual Micro sim card dual standby
- 4000mAh battery,support GPS,4G,Wifi,bluetooth,compass
- Networking: 2G:GSM 850/900/1800/1900 MHz
- 3G:WCDMA 850/900/1700/1900/2100MHz
- 4G: FDD-LTE B1/B3/B7/B17/B20MHz
Kenxinda W9 Specs- Specs
| General | |
|---|---|
| Brand | Kenxinda |
| Model | PROOFINGS W9 |
| Color | Gray |
| System | |
| Operating System | Android 5.1 |
| CPU | MTK6753, Octa core, 1.3GHz |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
| Extended Storage | 32GB |
| Display | |
| Screen type | IPS, Capacitive touch screen |
| Screen size | 6.0 inch |
| Screen resolution | 1920 × 1080 Pixel |
| Network | |
| Wireless connectiveity | GSM, 3G, 4G, GPS, WiFi, Bluetooth |
| Frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 MHz 3G:WCDMA 850/900/1700/1900/2100MHz 4G: FDD-LTE B1/B3/B7/B17/B20MHz |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| GPS | Yes |
| Camera | |
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 8.0MP, with flash light |
| Front camera | 5.0MP |
| Video recording | Yes |
| Connectivity | |
| SIM card slot | Dual Sim Card, Dual standby |
| TF card slot | Yes |
| Micro USB slot | Yes |
| Audio output | Yes (3.5mm audio out port) |
| Microphone | Supported |
| Speaker | Supported |
| Media | |
| Video format | 3GP, MP4, RMVB |
| Audio format | WAV, AMR, MP3 |
| Image format | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| FM radio | Yes, earphone needed. |
| Language&Feature | |
| Language | Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catala, Cestina, Dansk, Deutsch, Eesti, English, Espanol, Filipino, France, Hrvatski, Italiano, Latvian, Lithuanian, Magyar, Nederlands, Polski, Portugues, Romana, Slovenscina, Slovenscina, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Ukrainian, Hebrew, Arabic, Armenian, Urdu, Persian, Hindi, Bengali, Thai, Burmense, Cambodian, Korean, Japanese,Traditional/Simplified Chinese |
| Sensor | Gravity Sensor,Distance sensor,compass |
| Additional features | 4G, IP-68, WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Ebook, Email, Messaging, Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera, Play Store, Tethering & portable hotspot, etc |
| Battery | |
| Battery type | Lithium |
| Capacity | 4000mAh |
| Standby time | About 2~3 days |
| Charger | USB, travel charger |
| Dimension & Weight (Main Product) | |
| Dimension | 174.88*88.2*12.1mm |
| Weight | 260g |
| Package Contents | |
| 1 × Phone | |
| 1 × Battery | |
| 1 × USB cable | |
| 1 x Screen Protector | |
| 1 × User manual | |
| 1 × Power adapter (A right AC Adapter will be sent as your shipping country) | |
Kenxinda W9 Specs- Appearance

Kenxinda W9 Specs- Price
About Kenxinda W9 price, every website owns different price. It is a very cheap phone, you can choose the one you like better:Kenxinda W9- IP68 Waterproof Shockproof Phone Dual Simcard MTK6753 Octa Core 2GB RAM 6.0Inch FHD Android 5.1 Phone

Comments
Post a Comment