Kenxinda R7s Specs, Price, Appearance And Features
Recently,
I have found a good smrtphone brand- Kenxinda R7s, which owns 5.5 inch
FHD 2.5D Screen, MTK6753 Octa Core processor, 2GB RAM, Dual Simcard, 4G
LTE, Andriod 5.1 system. About some details,
Kenxinda R7s Specs can tell you some informations.
Kenxinda R7s Specs- Highlights
- MTK -eight core processor
- 16GB+ 16GB Rom
- 1300W+800 camera
- Fingerprint unlock
- Ultimate Body, Metal handle
Kenxinda R7s Specs- Specs
| Color | GRAY,GOLDEN,PINK |
| Size | 150.2*76.3*7.8mm |
| Weight | 157g |
| Screen | Size:5.5inches |
| Type:IPS |
| Resolution:1920*1080(FHD) |
| Processor | MTK6753 OCTA-CORE |
| System | Android 5.1 |
| Storage | 2GB Ram + 16GB Rom/ 2GB Ram + 32GB Rom |
| TF Card: Expandable up to 64GB |
| Internet | 2G:ESM850MHZ GSM900MHZ DCS1800MHZ PCS1900MHZ |
| 3G:WCDMA(850/900/1900/2100) |
| 4G:FD_LTE(B1,B3,B7,B17,B20) |
| GPS | |
| Data Connections | USB:2.0 |
| Bluetooth:4.0 |
| Sensor | |
| Pixels | Main Sensor:13-megapixel |
| Front Sensor:8-megapixel |
| Battery | 2650mAh |
| Other | SIM Card Type:Dual sim card dual standby Bar Type |
| Package | PHONE |
| Micro USB cable |
| Charger |
| Earphones |
| Documentation |
Kenxinda R7s Specs- Appearance

Kenxinda R7s Specs- Conclusion
According
to my introduction, this phone is really good. It is a good choice for
users. About this phone price, it only costs US$ 240.10. If you are
interested in this phone, I also recommend a good online store:
Fastcardtech.This website gives cheap and valued phones. Don't miss this chance!
Comments
Post a Comment