Elephone S3 Specs, Price And Appearance
Elephone S3 Specs, Price And Appearance
Elephone has published Elephone S3 for a long time, this phone is liked by many people. This time, Elephone S3 takes 3GB Ram and 16GB storage, MTK6753 Octa Core processor, 5.2 inch Bezelless FHD Screen. About some informations, Elephone S3 Specs can tell you some details.
Elephone S3 Specs- Features
- 5.2 Inch 3D Ultra Narrow Screen, 1920*1080 Pixel
- MTK6753 1.3GHz Octa Core
- Full Metal Body
- 3GB RAM + 16GB ROM
- 13 MP Back Camera + 5 MP Front Camera
- Android 5.1 Touch ID
| Model | Elephone S3 |
| Band | 2G: GSM Band 850/900/1800/1900MHz 3G: WCDMA Band 900/1900/2100MHz 4G: FDD-LTE Band 1/3/7/20 (800/1800/2100/2600MHz) |
| Sim Card | Dual SIM,Dual Micro SIM cards |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 5.1 |
| CPU/GPU | CPU: MTK6753 Octa Core 1.3GHz GPU: Mali-T720 |
| ROM | 3GB RAM |
| RAM | 16GB ROM |
| Display Size | 5.2 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1920 x1080 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Micro SD card up to 128GB(not included) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras,5.0MP front camera,13.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.0 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 141.5x69x8.3mm/5.55 x 2.71 x 0.33 inch |
| Net Weight(Including battery) | 167g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | - |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G/3G, WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera, Play Store, Tethering & portable hotspot, Fingerprint ID, etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 USB Cable: 1 Charger: 1 |
Elephone S3 Specs- Appearance




Elephone S3 Specs- Price
The price of this phone is very cheap now, with good configurations, it is a good choice for users. I have found two cheap website, you can choose the one you like better:

Comments
Post a Comment