CUBOT Cheetahphone Review, Specs And Price
CUBOT Cheetahphone Review, Specs And Price
Cubot is a famous mobile phone brand, it always gives cheap and valued phones. This time, CUBOT Cheetahphone takes Android 6.0 system and 3GB RAM, with good configurations, this phone is very cheap. About some details, CUBOT Cheetahphone Review can tell you some informations.
CUBOT Cheetahphone Review- Main Features
Display: 5.5 inch 1920 x 1080 2.5D Arc Screen 400ppiCPU: MTK6753 64bit Octa Core 1.5GHz
System: Android 6.0 Marshmallow
RAM + ROM: 3GB RAM + 32GB ROM. TF card up to 64GB
Camera: Back camera 13MP camera
Front camera 5.0MP ( interpolated 8.0MP )
Sensor: G-sensor, Proximity, Accelerometer, Gyroscope, Magnetic sensor
Bluetooth: 4.0
SIM Card: Dual SIM dual standby ( Micro SIM + Nano SIM/TF card)
Network:
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
CUBOT Cheetahphone Review- Specs
| Model | CUBOT Cheetahphone |
| Band | 2G: GSM 900/1900/2100 3G: WCDMA 900/2100 4G: FDD LTE 1/3/7/20 |
| Sim Card | Dual SIM dual standby |
| OS | Android 6.0 |
| CPU | CPU: MTK6753 Octa Core 1.3GHz |
| ROM | 3GB RAM |
| RAM | 32GB ROM |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1920 x1080 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Micro SD card up to 64GB(not included) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras,8.0MP front camera,13.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| GPS | Yes |
| WIFI | 802.11b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.0 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 14.90 x 7.49 x 0.80 cm / 5.87 x 2.95 x 0.31 inches |
| Net Weight(Including battery) | 170g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | 3050mAh Battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 3G,4G,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,E-book,Fingerprint recognition,FM,GPS,Gravity Sensing,Light Sensing,MP3,MP4,People,Proximity Sensing,Wi-Fi |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Power Adapter: 1 USB Cable: 1 English Manual : 1 SIM Needle: 1 |
CUBOT Cheetahphone Review- Storage
Cheetahphone comes with MT6753 ARM®Cortex®-A53 Octa-core (1.5GHz), 64 -bit processor, combined with ARM Mali™ -T720 graphics processor, 4G WorldMode LTE®. No matter viewing videos or playing games on CUBOT cheetah 01, you 'll use it smoothly. MT6753 integrates the worldmode LTE and CDMA2000, really high networking speed. Dual-band 802.11n Wi-Fi® and Bluetooth 4.0 supports wireless networks and devices with good performance. 3GB RAM plus 32GB memory.
CUBOT Cheetahphone Review- Camera
Cheetahphone uses Samsung 13MP image sensor with PDAF focus chip, it takes only 0.3s to have a quick focus, you could easily have all wonderful pictures. the rear camera with 5 elements, 1A_LED high bright flashlight focus on good imaging and making photos sharp and clean with more color saturation, To have good pictures under different circumstances.
CUBOT Cheetahphone Review- Design
2.5D curved glass of the display ,the design is popular . It looks elegant and beautiful from its overall appearance , the round edge is good for comfortable grip .
Wider view angle within 5.5 inch FHD screen , 1920 * 1080 resolution , 400PPI super retina display , it’s good to enjoy playing games or reading with excellent experience. You “ll feel comfortable when you hold the phone in a single hand. ( all metal frame, the back surface fits the palm , 3.5mm headphone jack )
Comments
Post a Comment