Meizu Pro 6 Review- 5.2 Inch Cheap Flagship Phone
Meizu M3 Note has been published not long before, Meizu Pro 6 is
published. As a new Meizu flagship phone, it is hoped by many people.
How about the performance of this phone? Will it be better than Meizu
Pro 5? Meizu Pro 6 Review will tell you some details. 
Totally
speaking, the camera performance of Meixu pro 6 is very good, it can
also be improved, compare to Meizu pro 6, it has a little distance.
Begin
with Meizu MX5, all meizu phones support quick chargw technology, Meizu
Pro 5 updated into mCharge 2.0. This time, Meizu Pro 6 takes mCharge
3.0, it supports 5V3A, 8V3A, 12V2A output, charge speed will not be
influenced.

Meizu Pro 6 Review- Appearance
The highlight of Meizu new flagship is big screen, this time, Meizu Pro 6 takes 5.2 inch screen, it is a little small. The thickness of this phone is 7.25mm, with 2.5D curved glass, it looks thin and round.
Meizu Pro 6 Review- Specs
| Model | Meizu Pro 6 |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz 4G: FDD LTE 1800/2100/2600MHz |
| Sim Card | Dual Micro SIM Card Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Flyme OS |
| CPU | Exynos 8890 Octa Core |
| ROM | 32GB ROM |
| RAM | 4GB RAM |
| Display Size | 5.2 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 4K |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | - |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 8.0MP front camera, 22.0MP back camera with flashlight and auto focus, support HDR |
| Phonebook | 500 |
| GPS | Yes |
| WIFI | 802.11a/b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 support |
| Sensors | Light sensor , G-sensor , P-sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | - |
| Net Weight(Including battery) | - |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-1000mA |
| Battery capacity | 2560mAh |
| Standby Time | About 2~3 days |
Meizu Pro 6 Review- Camera
About camera, Meizu Pro 6 takes 5.0MP front camera, 4P design, with 69 degree singel, it can take beautiful photos, let's see some real images.
Totally
speaking, the camera performance of Meixu pro 6 is very good, it can
also be improved, compare to Meizu pro 6, it has a little distance.Meizu Pro 6 Review- Battery
The size of Meizu Pro 6 is smaller than Meizu Pro 5, it can put in a 2560mAh battery, small screen, low power MTK X25 and Flyme 5.6, the battery life is not bad.
Begin
with Meizu MX5, all meizu phones support quick chargw technology, Meizu
Pro 5 updated into mCharge 2.0. This time, Meizu Pro 6 takes mCharge
3.0, it supports 5V3A, 8V3A, 12V2A output, charge speed will not be
influenced.Meizu Pro 6 Review- Processor
Meizu Pro 6 uses Helio X25 processor, it supports full netcom network. The Helio X25 is reported to have a faster GPU (850 MHz vs 750 MHz) and the cores boosted from 2.3 GHz to 2.5 GHz. The core configuration is still the same as the X20 so it's not clear that the overheating problems have been addressed with this new chipset.

Comments
Post a Comment