Meizu M3 Note Specifications- 5.5 Inch 3500mAh Fashion Phone
Today, Meizu has published new phone- Meizu M3 Note in Beijing. As a
member of Meizu fans, I have watting for a long time. Meizu M sery
always give us cheap and valued phone, how about this time? About Meizu M3 Note Specifications, let's see some details.




I
have told you the specs and fashion appearance about this phone, how
much is it? Will it be more expensive than old Meizu M sery phones? I
just found a good online store: Fastcardtech.com
here. It only costs US$ 179.99 in this store. If you are interested in
this phone, you need to wait, it will soon sell this phone, don't miss!

Meizu M3 Note Specifications- Highlights
- 5.5inch FHD IPS Screen
- CPU: MT6755M Octa Core
- Non-removable Li-on 3500mAh battery
- Fingerprint ID function
- 5.0MP Front Camera
- 13.0MP Rear Camera
Meizu M3 Note Specifications- Specs
| Model | Meizu M3 Note |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz 3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz 4G: FDD-LTE B1(2100MHz)/B3(1800MHz) TD-LTE(2600MHz) |
| Sim Card | Dual SIM,Dual Stand-by,Dual Micro SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 5.1 |
| CPU/GPU | CPU: MT6755M Octa Core GPU: Mali-T860 |
| ROM | 2GB RAM |
| RAM | 16GB ROM |
| Display Size | 5.5 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | No |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 13.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth V4.0 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 150.7x75.3x8.2mm |
| Net Weight(Including battery) | 276g |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 5V-2A |
| Battery capacity | Non-removable Li-on 3500 mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,Fingerprint,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | Cell Phone: 1 Charger: 1 USB Cable: 1 User Manual: 1 |
Meizu M3 Note Specifications- Appearance
This new Meizu phone takes 5.5-inch Full HD screen, which is big enouggh to play. This time, Meizu M3 Note uses full metal frame design, which is used in Meizu flagship phones. We can learn that Meizu works hard for this phone. Let's see some bautiful photos.



Comments
Post a Comment