LG V10 Review- 4GB RAM 5.7inch Fingerprint ID 4G Phone
LG V10 Review- 4GB RAM 5.7inch Fingerprint ID 4G Phone
LG V10 has been published for a long time, it owns Snapdragon 808 Hexa-Core 1.8GHz procesor, 5.7inch 2K IPS Screen, 4GB RAM, 64GB ROM, Android 5.1 system, Fingerprint ID 4G Phone. About some details, let's have a look at LG V10 Review.
LG V10 Review- Main Features
- OS: Android 5.1.1 (Marshmallow in December or January)
- CPU: Snapdragon 808
- Display: 5.7-inch IPS LCD (5.9 inch with second screen).
- PPI: 513
- Memory: 4GB
- Storage: 64GB only + 2TB of (theoretical) expandable microSD
- Cameras: 5MP front (dual lens) / 16MP rear (f1.8, OIS)
- Battery: 3000mAh removable
LG V10 Review- Specs
| Model | LG V10 H900 |
| Band | 2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz 3G: UMTS 850/1900/2100 4G: LTE Bands 2/4/5/12/29/30,Roaming 1/3/7,and CA |
| Sim Card | Dual Sim Card,Dual Standby,Dual Micro SIM Card |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| OS | Android 5.1 |
| CPU/GPU | CPU: Snapdragon 808 Hexa-Core 1.8GHz GPU: Adreno 418 |
| ROM | 4GB RAM |
| RAM | 64GB ROM |
| Display Size | 5.7 Inch |
| Type | IPS, capacitive touch screen |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| FM Radio | Yes, earphone needed |
| Speaker | Box Speaker |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Up to 2TBGB(Not Include) |
| Data transfer | USB/Bluetooth |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Dual Cameras, 5.0MP front camera, 16.0MP back camera with flashlight and auto focus |
| Language | Arabic, Bahasa Indonesia, Dutch, Czech, Danish, English, French, Finnish, Filipino, Greek, German, Hindi, Hungarian, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Portuguese, Polish, Russian, Romanian, Slovenscina, Spanish, Turkish, Thai, Vietnamese, Lithuanian, Slovenian, Bahasa Melayu, Chinese |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | Yes |
| JAVA | No |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n/ac (Dual-Band 2.4 GHz, 5 GHz) |
| Bluetooth | Yes,V4.1 |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Geomagnetic Sensor |
| Multi-Touch | Yes |
| Dimensions | 159.6x79.3x8.6mm (6.28x3.12x0.34") |
| Net Weight(Including battery) | 192gr (6.77oz) |
| Charger | INPUT :100-240V, OUTPUT: 3.7V-2A |
| Battery capacity | No-removable Li-ion 3000mAh battery |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 4G,3G,Fingerprint ID,GPS,Gyroscope, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Google play,Miracast,E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
| Package Contents | 1 x Phone 1 x Data Cable 1 x Charger 1 x User Manual |
LG V10 Review- Appearance
LG V10 looks like a big brother to the G4, two phones have the same size and build quality. LG V10 comes in a more rugged, rubberized backplate along with stainless steel grips on either side.

5.7 inches is firmly outside of my comfort range. Tack on the second screen and now you’ve lost me. This may not a big deal for everyone at first.
LG V10 Review- Camera
LG V10 takes 5.0MP front camera and 16.0MP rear camera, OIS for low-light. Even the camera software has one of the best manual modes on any personal pocket device out there. Here are a few shots:

The photo samples of this phone camera look not bad, with the front-facing camera, the V10 now has a super wide-angled mode thanks to its dual lens system. You can take a good camera experience.

Comments
Post a Comment