HDC ONE M8 Owns a Metal Shell,Really?
HDC ONE M8
HDC One M8 installs android 4.4.2 os, and carries with MTK6582 Quad Core 1.3GHz processor, 2GB Ram, 8GB Rom.
HTC One M8 the overall feel good, maintain the overall design style HTC One series. Including the overall shape, three section fuselage and metal shell.
Of course, HTC One M8 also upgrade the appearance , after the shell metal from matte to wire drawing process, and the frame and plastic to metal.
| CPU | MTK6582 Quad Core 1.3GHz GPU: Mali-400 |
| OS | Android 4.4.2 os Language: English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Dansk, Deutsch, Espanol, Filipino, French, Hrvatski, Italiano, Magyar, Nederlands, Polish, Portuguese, Romana, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arabic, Thai, Korean, Japanese, Simplified/Traditional Chinese |
| Memory | RAM: 2GB ROM: 8GB Supports external micro SD card up to 32 GB |
| Size | 146.3*70.6*9.35 mm |
| Weight | 165 g |
| Screen | 5.0 inch HD IPS Capacitive Multi-touch Screen 1280*720 pixel 16 million colors |
| Network | 2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz 3G: WCDMA 850/2100 MHz |
| Color | White/ Black |
| GPS | GPS/A-GPS (Built-in GPS chipset) |
| Connection | Bluetooth 4.0 Wi-Fi : IEEE 802.11 b/g/n, supports Wi-Fi hotspot Micro USB 2.0 |
| Camera | 8.0MP rear camera + 2.0MP front camera digital zoom |
| Sensor | Gravity Sensor, Light-sensor, Distance-sensor |
| Radio | FM |
| Video | AVI, MP4, FLV, 3GP, MOV, ASF, MPEG, RMVB, H.263, H.264, etc. |
| Audio | MP3, AAC, WAV, etc. / 3.5 mm Audio Jack |
| Special functions | Play Store, Tethering & portable hotspot, FM Radio, Wi-Fi, GPS, Gesture Control, USB OTG, Electronic Compass, Hall Function, Multi-touch Capacitive Screen, Schedule Power On/Off |
| Battery and Accessories | - Removable Li-ion Battery 2600 mAh - HDC One M8 Android Phone - Charger - Batteries - USB Data Cable - Earphone |
Comments
Post a Comment